Su Kaçağı Bulma ServisiSu Kaçağı Bulma Servisi
Bize Ulaşın
0553 690 90 68
09.00 - 22.00
Aynı Gün Servis

Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma, birçok kişi ev satın alırken, satın aldığı evin dış görünüşüne ve içindeki özelliklere bakar. Oysaki bir yapının en önemli bölümlerinden bir tanesi altyapısıdır. Temiz su tesisatı da altyapı gurubu içerisinde yer alır. Yapılardaki tesisat sistemlerinde kötü işçilik kullanıldığında, ilerleyen zamanlarda bu durum, burada oturan kişi için problem teşkil eder. Su kaçağı tespiti işlemini de bu kapsamda ele almaya çalışacağız ve su kaçaklarının nedenlerini bu başlık altında inceleyeceğiz.

0553 690 90 67 WhatsApp'tan Yaz

Günümüzde genelde bina içindeki tesisatlarda PVC esaslı borular kullanılmaktadır. Daha önceki dönemlerde galvaniz esaslı ve demir borular kullanılmaktaydı. Ancak demir ve galvaniz boruların çabuk paslanması ve bu pasların suya karışmasından dolayı, artık bu tür borular kullanılmamaktadır. Ayrıca bu tür boruların ek yerleri de kısa zamanda aşınmakta ve bozulmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak da su kaçakları ve sızıntıları meydana gelmektedir. Kalitesiz malzemelerin kullanılması sonucunda su kaçakları meydana gelir. Özellikle boru ek yerlerinde ve boruların kendisinde bu tür sorunlar ile karşılaşmak, kaliteli malzeme kullanıldığında daha sık karşılaşılan bir durumdur. Kalitesiz olan PVC boruları dayanıksız olduğundan dolayı, gövde kısımlarından delinir ve su sızdırmaya başlar. Boru ek yerlerinin ise PVC borularda, ısısal kaynatmanın iyi yapılmamasından dolayı, aşındığı ya da koptuğu görülebilir. Bazı durumlarda ise su kesintilerinden dolayı, borularda ve ek yerlerinde patlama meydana gelebilir.Bu durumun nedeni ise su kesintisinden sonra şebekeye tekrardan verilen suyun aşırı basınçlı olmasıdır.

Su kaçağı tespitinde kullanılan su kaçağı tespiti cihazı

Su kaçağı meydana geldiği zaman, ev alanlarındaki birçok işin yapılamadığını gözlemleyebiliriz. Ayrıca su kaçaklarında hem ev sahibi, hem de alt katta oturan komşu olumsuz bir şekilde etkilenir. Su kaçakları giderilmediğinde ise evdeki bazı yapı elemanlarına da zarar verir.

Parkeler ya da fayans gibi yüzey kaplayıcılar, su kaçaklarından etkilenir ve zarar görürler. Tuvalet ve banyo alanlarında, kimyasalların sıklıkla kullanılması sonucunda, derz dolguları aşınır ve su kaçaklarında bu derz dolgulardan aşağı kata su sızıntısı meydana gelir. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı meydana gelen su kaçaklarının giderilmesi, günümüzde gelişmiş cihazlar yardımı ile yapılıyor. Bu cihazlar sayesinde ise herhangi bir kırma ya da dökme durumu olmadan, arıza kısa bir sürede giderilebiliyor.

Su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlardan isterseniz kısaca bahsedelim.

Akustik Arıza Tespit Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Temiz su tesisatlarında meydana gelen kaçakların tespit edilebilmesi için en çok kullanılan cihazlardan bir tanesi, akustik arıza tespit cihazıdır. Bu cihazın ucunda bulunan dinleme aparatı ile yüzeyin altındaki tesisatlardaki su sesleri dinlenir. Tesisatta bulunan suyun olağan akışının dışında meydana gelen sesler, tesisatta arızanın olduğunun göstergesidir. Bu cihaz ortamda bulunan tüm sesleri ve titreşimleri hassas bir şekilde ölçer. Ancak dış ortamdan gelen seslerden etkilenilmemesi için özel bir kulaklığa sahiptir.

Bu kulaklık sayesinde, iç ortamdan gelen sesler net bir şekilde duyulabilir. Cihazın ekranında, gelen sesler ile ilgili verileri takip etmek oldukça kolaydır. Bu seslerin yorumlanması için ise personelin cihaz ile ilgili deneyimli olması gerekir. Su kaçağı tespiti için kullanılan cihazlardan bir tanesi de nem ölçer cihazıdır. Ancak bu cihaz nadir olarak su kaçağı tespitinde kullanılır. Daha çok akustik arıza tespit cihazına yardımcı olarak kullanılabilir diyebiliriz.

Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde kullanılan bir diğer cihaz da termal kameradır. Termal kameralar aslında birçok alanda kullanılır. Kızılötesi ışınların nesneler üzerine yansıtılması prensibine göre çalışır. Doğadaki her nesne ısı yayar. Normalde bu ısı değeri çıplak gözle görülmez. Bunun nedeni, gözün görme frekansının, bu ısı değerlerini tespit edememesidir. Doğadaki bazı canlılarda bu özellik mevcuttur. Su kaçağı tespiti işlemlerinde termal kamera kullanımı yenidir diyebiliriz. Bu cihaz kullanılmadan önce tesisattaki kaçakları bulabilmek için tesisat ustalarının deneyimlerinden yararlanılıyordu. Ancak yine de arızanın tam olarak yerini bulabilmek için birçok yerin kırılıp ve dökülmesi gerekiyordu. Kırıp dökme olayı ev sahibine pahalıya mal oluyordu. Hem tesisatın arızasının giderilmesi için ücret ödüyor, hem de kırılıp dökülen yerlerin onarılması için ücret ödüyordu. Ancak termal kameranın, tesisattaki arızayı noktasal olarak tespit edebilmesi sonucunda, kırma ve dökmeye gerek kalmadan arıza giderilebiliyor.

 

Tesisatlardaki ısı değişimlerinin gözlemlenmesini sağlayan termal kamera cihazının ekranında, ısı değişimlerindeki farklardan tesisatlardaki çatlak ya da sızıntıya neden olan arızalar noktasal olarak tespit edilebiliyor. Su kaçağı tespiti durumunda, akustik ses tespit cihazından sonra en çok kullanılan cihazlardan bir tanesi de termal kameradır. Sıcak olan alanlar termal kameranın ekranında kırmızı rengi ile gösterilir. Soğuk olan alanlar ise mavi ile gösterilir.

İstanbul’da her türlü tesisat arızalarının giderilmesi ve su kaçağı tespiti işlemlerini uzun yıllardan bu yana başarı ile yerine getiriyoruz. Su Kaçağı Bulma Servisi olarak deneyimli personelimiz ve gelişmiş cihazlarımızla, herhangi bir kırma ya da dökme olmadan su kaçaklarını başarı ile tamir ediyoruz.

Bizi Arayın!

Zamanınızı boşa harcamayın. Doğa Premium Servis ile sorunlardan kurtulmak için bizi arayın! Su kaçağı tespiti yada tıkalı gider açma işleriniz için beklemek zorunda kalmayın.